Przejście do sekcji:

Treść strony - Michał Kokot

Michał Kokot - urodził się 1944 r. w Łobżenicy na Krajnie obecnie województwo wielkopolskie. Członek słynnej grupy fotograficznej „Zero-61”, w której działał do końca jej istnienia.

To artysta wszechstronny fotografik, malarz, poeta, muzyk i inspirator artystyczny o niebywałej osobowości, wrażliwości i kulturze. „Jest artystą na wskroś polskim, w każdym bądź razie, swoje collage buduje z elementów symbolizujących rodzime mitologie, wiejskie czy narodowe, odwołując się do uniwersum czasu, do historii, zawsze odczuwanej jednostkowo jako potężna siła determinująca ludzkie poczynania”(krytyk sztuki - Jerzy Busza).

Na swych zdjęciach przedstawia ludzi i rzeczywistość w której wypełniają swój los. Z przeogromną wrażliwością, czułością i artystyczną odwagą pokazywał piękno człowieka i jego świata. Doświadczenia artystyczne przenosił na fotografię reportażową i dokumentalną, którą uprawiał jako fotoreporter toruńskich „Nowości”, a następnie „Gazety Pomorskiej”. Jego zdjęcia zamieszczane w prasie przyciągały uwagę refleksyjnym, poetyckim, malarskim ujmowaniem tematów.

Od 1979 r. prowadzi Osieckie Stowarzyszenie Kultury Ludowej i Wiejską Galerię Sztuki Okiennica w Osieku n/Wisłą na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie ma pracownię.

Jest posiadaczem licznych nagród i wyróżnień otrzymanych na konkursowych wystawach, plenerach, salonach i autorem wystaw indywidualnych, oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Prace Michała Kokota znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Wrocławiu i kolekcjach prywatnych w kraju.

Od 2008r. do 8 marca 2014r. pełni funkcję gminnego koordynatora kultury w Obrowie.

  • -
  • -
  • Fot. Jacek Melerski
  • Fot. Paulina Szyplik
Przejdź do początku strony