Przejście do sekcji:

Treść strony - Dobrzejewice

Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach został wzniesiony w latach 1888-1893 w stylu neogotyckim. Stanął na miejscu starszego drewnianego kościółka, prawdopodobnie z XIV wieku, który uległ zniszczeniu pod koniec XIX. Obecny kościół to budowla murowana z cegły, jednonawowa; świątynia posiadała niegdyś wieżę, która została zniszczona w czasie I wojny światowej. Do wyposażenia i wystroju wnętrza należą: rokokowy ołtarz główny z XVIII w. pochodzący z katedry włocławskiej, dwa rokokowe ołtarze boczne św. Antoniego i św. Anny z drugiej połowy XVIII, ponadto rokokowa ambona i chrzcielnica. Większość wyposażenia wnętrza kościoła została w znacznym stopniu przekształcona i uzupełniona ok. 1893 roku.
Istniejący do dzisiaj kościół zbudowano w stylu neogotyckim w latach 1892 – 1893 i konserwowano w 1901 roku. Wieża kościoła została zniszczona w okresie  I wojny światowej. Zachowało się jednak unikatowe zdjęcia kościoła z wieżą dzwonniczą .
Jednonawowy kościół pobudowano z cegły, zwieńczono dachem o drewnianej konstrukcji pokrytej blachą.  Świątynia przechodziła remonty w latach 1965 – 1966 oraz 1988 – 1989. We wnętrzu znajdujemy strop drewniany gładki w kształcie eliptycznym. Główny ołtarz pochodzi z katedry włocławskiej w stylu rokowym z drugiej połowy XVIII wieku. W górnej części ołtarza znajduje się obraz z końca XVIII wieku przedstawiający patrona parafii Św. Wawrzyńca w trybowanej srebrnej sukience. Boczne dwa ołtarze oraz ambona i chrzcielnica pochodzą z tego okresu i są w takim stylu jak ołtarz główny. Ołtarze podczas przenosin do kościoła zostały nieco zmodyfikowane.

  • DJI_0348
  • Dobrzejewice
Przejdź do początku strony