Przejście do sekcji:

Treść strony - Roch Kwiatkowski

Roch Kwiatkowski

Rozmiłowany w koniach i ziemi rolnik. Artysta ludowy, zdobnictwa wewnętrznych ścian budynków i dachów oraz wnętrz w zagrodzie mieszkalnej.
Sam konstruował drewniane formy z drewna sosnowego do tzw. pustaków. Były to różnego formatu i kształtu ozdobne gzymsy, półkoliste kompozycje nad okna i drzwi pełne ornamentu kwiatowego ( zobaczyć je można w Osieckiej Izbie Regionalnej). Formy te sam zalewał mieszaniną  z piasku i cementu. Z odlanych brył prostokątnych stawiał ściany domu o oryginalnej pięknej elewacji.
Dach budynku zdobił dachówką cementową (tez własnej produkcji) na który nanosił barwę czerwoną, żółtą lub niebieską. Kolorowe pokrycie dachu układał w romby o unikalnej kompozycji. Był to bardzo odważny i śmiały zarazem projekt plastyczny, świadczący o bogatej wrażliwości artystycznej. Posiadał również kilka innych zamiłowań artystycznych. Grał na harmonii na tzw. bandoljonie. Śpiewał kolędy i piosenki legionowe. Układał wiersze o tematyce plastycznej oraz teksty okolicznościowe np. z okazji wizyt biskupów w osieckiej parafii za czasów ks. Romańskiego  i Tymińskiego. Przez wiele lat pracował społecznie  w Radzie Parafialnej. Jego tworzywem artystycznym było drewno z którego wykonywał do poszczególnych  pomieszczeń w domu meble. Od tzw. ”zydeków” do ozdobnych w roślinny  ornament szaf kuchennych i ubraniowych. Jak wspominała jego córka Halina „ojciec był nad wyraz pogodnym człowiekiem, zawsze chodziła w kapelusz, elegancko się ubierał… spodnie granatowe, biała koszula z krochmalonym kołnierzykiem, buty z cholewkami i kamizelka z zegarkiem na dewizie”. Mawiał „ bez ziemi nie można żyć...”, dzieciom powtarzał: ”nigdy nie bogaćcie się ludzkim kosztem”, „ pieniądze dobre, ale uczciwie zarobione”. Znał również rzemiosło kołodzieja, cieśli i zduna. Jego żona Franciszka z domu Skowrońska wspaniała gospodyni piekła smaczny chleb w piecu na 6 bochenków wykonanym przez swego męża. I dzisiaj od 60 lat funkcjonuje ów piec, dzieło jej ojca pamiątka po dobrym, pracowitym religijnym artyście Rochu, ojcu 6 – dzieci, mieszkańca Dzikowa Parafianina Osieckiej Ziemi Dobrzyńskiej.

opr. Michał Kokot

  • 64y
Przejdź do początku strony