Przejście do sekcji:

Treść strony - Aktualności 2021

IV Gminny Konkurs Recytatorski „ Kocham Cię Polsko”

Zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Obrowo. Każdy uczestnik prezentuje jeden dowolny wiersz polskiego poety o treści patriotycznej. Mile widziane wiersze mówiące o pięknie naszej Ojczyzny

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach:

 • w kat. IV-VI szkoła może zgłosić 4 uczniów,
 • w kat. VII-VIII szkoła może zgłosić 4 uczniów

Wszelkich informacji udziela Ewelina Mytlewska, tel. 697 083 076

 • IV Gminny Konurs Recytatorski "Kocham Cię, Polsko"

 

Warsztaty muzyczne w Łodzi. Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na wyjazd 2 października na warsztaty muzyczne w Łodzi prowadzone przez zespół Mocni w Duchu. Do wyboru udział w warsztacie: śpiewu, gitary, ukulele oraz smyczków. Koszt: 40 zł z obiadem oraz słodkim poczęstunkiem. Zapisy: Ewelina Mytlewska, tel. 697083076

 

 

 

 

 • warsztaty muzyczne
 • warsztaty muzyczne

 

Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"

4 września na tarasie w Łęgu Osieku odbyło się Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Mieliśmy przyjemność gościć Panią Major Marię Kowalewską o pseudonimie Myszka, sanitariuszkę Sił Zbrojnych, żołnierkę Powstania Warszawskiego, która przybliżyła nam czasy, w których przyszło jej żyć. Żyć w świecie, w którym tłem codzienności była wojna.

Cały ten czas Narodowemu Czytaniu oraz opowieściom Pani Marii towarzyszyła muzyka Kapeli Ludowej im. Kamińskich z Osieka nad Wisłą.

 

Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"

 • Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"
 • Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"
 • Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"
 • Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"
 • Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"
 • Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"
 • Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"
 • Narodowe Czytanie "Moralność pani Dulskiej"

 

Spotkanie z poezję

Osiecki Klub Kultury gościł poetki oraz miłośników wierszy. Pandemia uniemożliwiła nam cykliczne Spotkania z Poezją. Tym bardziej cieszył nas fakt tej wspólnej uczty duchowej.

 

Agnieszka Jabłońska oraz Hanna Stroińska, nasze lokalne poetki podzieliły się z nami swoimi nowymi wierszami. Spotkanie było też wspaniałą okazją do wspomnień związanych ze śp. Aliną Żebrowską, której poezja została zebrana w tomiku Paciorki mojego życia. We wrześniu Klub Seniora Sami Swoi planuje wieczorek poświęcony twórczości pani Alinki.

Spotkanie z poezją

 • Spotkanie z poezję w Osieckim Klubie Kultury
 • Spotkanie z poezję w Osieckim Klubie Kultury

 

Sierpniowe wakacje z Osieckim Klubem Kultury

W sierpniu Osiecki Klub Kultury przygotował dla dzieci i młodzieży kilka propozycji. Byliśmy na wycieczce rowerowej, w teatrze, w kinie, wzięliśmy udział w warsztatach plecionkarskich oraz zaprosiliśmy do Osieka kino objazdowe.

Na początku sierpnia wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Parku Etnograficznego w Kaszczorku, w którym pani Dorota Kunicka przybliżyła nam historię zawodów związanych z rzeką. Po drodze zatrzymaliśmy się przy sileńskiej krypie, na cmentarzu mennonickim w Silnie oraz przejechaliśmy zabytkowym drewnianym mostem w Złotorii. Zjedliśmy lody oraz odpoczęliśmy nad Drwęcą. W planie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć zobaczenia ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Złotorii. 


 

Wakacyjne atrakcje z Osieckim Klubem Kultury

Dzieci oraz młodzież chętnie korzystają z wakacyjnych propozycji Osieckiego Klubu Kultury. Kino, teatr, planatarium oraz inne atrakcje znalazły się w programie wyjazdów.

W lipcu wybraliśmy się do kina na film "Cruella". Młodzież skorzystała również z propozycji całodniowego wyjazdu do Grążaw koło Brodnicy. Maluchom oraz starszym bardzo spodobała się wizyta w toruńskim Planetarium. Obejrzeliśmy seans Kolorowy kosmos oraz spędziliśmy miło czas na zabawie i kąpieli w Piernikowym Miasteczku. W programie kolejnego wyjazdu znalazło się zwiedzanie zoo w Toruniu. Po ogrodzie oprowadziła nas Agnieszka Jabłońska, nasza lokalna poetka, która przez kilka lat pracowała w tym wyjątkowym miejscu. Jako, że wakacyjna aura nam sprzyja, nie mogło zabraknąć wspaniałych, toruńskich lodów. 


 

Rowerowo, wakacyjnie, edukacyjnie

Nasza młodzież chętnie skorzystała z propozycji Osieckiego Klubu Kultury. Wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Parku Etnograficznego w Kaszczorku. GOK opłacił uczestnikom lody.

Wszyscy uczestnicy wyprawy są zgodni, że otaczają nas piękne tereny. Na trasie Osiek nad Wisłą - Silno - Grabowiec - Złotoria - Kaszczorek zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc. Zatrzymaliśmy się przy Sileńskiej Krypie oraz na cmentarzu mennonickim. Do Kaszczorka przejechaliśmy zabytkowym drewnianym mostem w Złotorii. Z panią Dorotą Kunicką zwiedziliśmy Park Etnograficzny w Kaszczorku, gdzie  dowiedzieliśmy się o zawodach ludzi mieszkających nad rzeką. W stanicy wodnej nad Drwęcą zjedliśmy lody zafundowane przez GOK. W drodze powrotnej do Osieka podjechaliśmy zobaczyć ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Złotorii. 

We wrześniu planujemy rodzinną wycieczkę rowerową tą samą trasą. Zapraszamy!

 

 • wycieczka rowerowa do Parku Etnograficznego w Kaszczorku
 • wycieczka rowerowa do Parku Etnograficznego w Kaszczorku
 • wycieczka rowerowa do Parku Etnograficznego w Kaszczorku
 • wycieczka rowerowa do Parku Etnograficznego w Kaszczorku

 

Kolejny sukces literacki Agnieszki Jabłońskiej

Agnieszka Jabłońska z ziemi obrowskiej rozwija swoje literackie skrzydła, o czym świadczy kolejny jej sukces. Znalazła się w gronie pięciu laureatów, którzy otrzymali równorzędne wyróżnienia oraz wspaniałe pisarskie nagrody.

Konkurs literacki Mój list do... został zorganizowany przez Dział Animacji Kulturalno-Rekreacyjnej Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Pile. Organizatorzy przytoczyli piękny cytat oraz napisali: Jeżeli piszesz z pasją i wierzysz w to co robisz, to ludzie siedzący po drugiej stronie kartki zwyczajnie to czują. Coś, w co włożyłeś mnóstwo serca teraz będzie podróżować do domów innych ludzi... Dziękując za słowne, literackie podróże gratulujemy weny, wyobraźni i zaangażowania wszystkim uczestnikom zabawy literackiej. W końcu nie jest wielkim sekretem fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać to co się mówi, mało kto potrafi. Wam się to udało.

Gratulujemy Pani Agnieszko i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 • Agnieszka Jabłońska
 • nagroda Agnieszki Jabłońskiej

 

Długo wyczekiwana płyta „Źródła” już wkrótce

Schola „Źródło” działająca przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Osieku nad Wisłą śpiewa  od ponad dziesięciu lat, o czym już wcześniej pisaliśmy. Uwieńczeniem pracy dzieci i młodzieży było nagranie płyty, które niestety przez pandemię kilkakrotnie przekładaliśmy. Koncert jubileuszowy odbył się wieczorem, w czwartek 17 czerwca niestety z ograniczoną liczbą osób. W związku z zainteresowaniem planujemy powtórzenie wydarzenia we wrześniu. Dziękujemy: Januszowi Lewandowskiemu – instrument klawiszowy, Bartkowi Wojke – perkusja oraz Sebastianowi Kamińskiemu – skrzypce za wspaniałą oprawę muzyczną.  Realizacja marzenia zespołu (nagranie płyty) była możliwa dzięki wsparciu proboszcza ks. Rafała Bogusa. Schola „Źródło” to dzieci i młodzież  w wieku 5-18 lat pełne radości i entuzjazmu. Obecnie w skład zespołu wchodzi 37 osób. Osoby zainteresowane kupnem płyty proszone są o kontakt: Ewelina Mytlewska tel. 697083076. Dochód będzie przeznaczony na wyjazd wakacyjny scholii.

Warto wspomnieć, że podopieczni zespołu reprezentują naszą gminę (GOK Obrowo) podczas różnych konkursów indywidualnych oraz zespołowych. Członkowie „Źródła” mają na swoim koncie wiele nagród, o czym informujemy na bieżąco.

Ewelina Mytlewska

Fot. Maria Kwiatkowska, Marek Kamiński

 • Schola "Źródło" podczas występu
 • Schola "Źródło" podczas występu
 • Schola "Źródło" podczas występu
 • opiekun zespołu
 • wręczenie podziękowań dla opiekuna zespołu

 

Laureatki konkursu Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego

Agnieszka Jabłońska oraz Nina Jabłońska rowijają swoje "literackie skrzydła"! Cieszy nas kolejny sukces mamy i córki z naszej gminy! Tym razem zostały laureatkami konkursu poetycko-literackiego na 730-lecie Ziemi Dobrzyńskiej pt. REWERANS DOBREJ ZIEMI.

Nasza lokalna poetka Agnieszka Jabłońska od pewnego czasu chętnie bierze udział w konkursach literackich. Na początku ubiegłego roku został wydany jej autorski tomik pt. "Na skrzydłach bezczasu". Teksty pani Agnieszki znajdziemy również w kilku antologiach. Cieszy nas fakt, że wciąż się rozwija i zaraża swoją pasją do pisania córkę Ninę, uczennicę SP Obrowo. Kilka miesięcy temu Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe ogłosiło konkurs poetycko-literacki pt. REWERANS DOBREJ ZIEMI. Niedawno zostały ogłoszone wyniki, z których dowiedzieliśmy się o sukcesie mieszkanek naszej gminy.

Agnieszka Jabłońska w kat. poezja zdobyła III miejsce za utwór pt. "Ballada o Jerzym Pieszkańskim"

Nina Jabłońska, rywalizując z dorosłymi znalazła się na II miejscu! (nagrodzona w kat. proza za utwór "Kronika myszki Piszki")

Tematyką konkursu były: ważne wydarzenia z historii Ziemi Dobrzyńskiej, jej tożsamości i kultury, opisy krajobrazu, osoby oraz grupy zasłużone dla dziejów regionu a także obiekty i miejsca historyczne. Osoby zainteresowane zapraszamy na stronę GOK-u, gdzie wkrótce opublikujemy teksty obu pań. Serdecznie gratulujemy sukcesu i zachęcamy do dalszej twórczości, promującej naszą gminę!

Rozwój teatralny grupy

 Czas pandemii nie pozwolił grupom artystycznym na występy na żywo. Jednak ten czas postanowiliśmy wykorzystać na rozwój teatralny oraz wokalny. Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna brała udział w warsztatach. Pierwsze z nich prowadzone były przez wokalistkę Karolinę Orzeł. Zajęcia odbywały się w parach. Głównie pracowaliśmy nad emisją głosu. Karolina to pełna ciepła, wrażliwa wokalistka, a do tego bardzo skromna, której twórczość jest ceniona w Polsce oraz za granicą. Współpracowała z wieloma znakomitymi muzykami! CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE! W naszej gminie mamy taką niezwykłą, utalentowaną artystkę! Cieszymy się, że podzieliła się z nami swoją cenną wiedzą. W kolejnych warsztatach postawiliśmy na teatr. Zaprosiliśmy Dorotę Nowak, aktorkę, lektorkę, trenera oraz wykładowcę akademickiego. Ta pełna entuzjazmu charyzmatyczna artystka z ogromnym doświadczeniem przeprowadziła dla nas warsztaty aktorskie.Muszę wspomnieć, że z Dorotą Nowak osobno odbyły się warsztaty teatralne dla grupy młodzieżowej PoZaMarginesem.Jako instruktor teatralny wzięłam również udział w całodniowych warsztatach z emisji głosu, które odbyły się w Łążynie (gm. Zławieś Wielka).W imieniu grup składam podziękowanie Pani Annie Lutowskiej, kierownik GOK-u w Obrowie za opłacenie warsztatów.

 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • udział w warsztatach Osieckiej Grupy Teatralno -Wokalnej
 • certyfikat uczestnictwa
 • Dorota Nowak
 • Karolina Orzeł

 

Konkurs Literacki im. K. K. Baczyńskiego "Rzeczy niepokój"

W XX Gminnym Otwartym Konkursie Literackim im. K. K. Baczyńskiego "Rzeczy niepokój" oceniono kilkadziesiąt prac uczniów i dorosłych z Czernikowa, Obrowa, Kawęczyna ,Golubia Dobrzynia, Węgierska. Jury w składzie: p. Grażyna Kasprowicz, p. Grażyna Buczyńska, p. Dorota Pucińska, p. Marzenna Daszkowska, p. Monika Piątkowska, Anna Ziółkowska, p. Kamila Bułakowska przyznało następujące nagrody i wyróżnienia
W kategorii DOROŚLI:
Nagroda główna: p. Agnieszka Wilczak, poezja
p. Agnieszka Jabłońska proza i nagroda- poezja
Nagroda - poezja: p. Dariusz Chrobak, p. Paweł Wołyński
Wyróżnienia: p. Jan Manewicz, proza; p. Wojciech Górski, poezja
W kategorii uczniowie:
Nagroda: Karina Pajda (legenda) SP Obrowo,
Liliana Jankowska (bajka z ilustracjami), Aleksandra Lipińska (wiersz)
Nagroda - wyróżnienie:
Nina Jabłońska (legenda) SP Obrowo, Zofia Lebowska (zestaw wierszy) ,Wiktoria Kwiatkowska (zestaw wierszy), Zuzanna Trendewicz ( bajka i wiersz), Marcelina Mazur. (legenda) SP Obrowo
Wyróżnienia:
Natalia Warot, Zuzanna Warot, Wanessa Przybysz i Wiktoria Kardasz, Patrycja Wasilewska, Oliwier Brzyski, Martyna Lewandowska, - wiersze, fraszki i akrostychy
grupa z kl. 1c SP Czernikowo: Laura Mroczkowska, Lena Wnuczyńska, Lena Laskowska, Róża Śliwińska, ( za ilustrowaną książkę o domu)
klasa 3b SP Czernikowo (za zestaw fraszek i wierszy)
klasa 4a SP Czernikowo ( za akrostych)
klasa 7b SP Czernikowo (za zestaw wierszy i fraszek o Patronie)


 

Goście w Osieckim Klubie Kultury

11 maja 2021r. w Osieckiej Izbie Regionalnej wraz z wójtem gminy Obrowo Andrzejem Wieczyńskim oraz Magdaleną Krzyżanowską gościliśmy członków Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”, Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej oraz poetów LGL.

Tego dnia zostaliśmy zaproszeni  do Włęcza, gdzie nastąpiło oficjalne oddanie do użytku  odnowionego, ogrodzonego cmentarza i infrastruktury wypoczynkowej dla turystów. Uroczystość zakończyła się w Osieckim Klubie Kultury. Z wielką przyjemnością pokazaliśmy gościom eksponaty w naszym lokalnym muzeum.

 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...
 • członkowie Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”,...

 

 • 3 maja

następna strona »

Przejdź do początku strony