Treść strony - maj
Dzień Dziecka
Beztroskich, słonecznych dni… wiele radości oraz spełnienia najskrytszych marzeń
Młody czy wyrośnięty bądź zawsze uśmiechnięty!
Dzień Działacza Kultury
Dzień Dziecka z Osiecką grupą Teatralno - Wokalną
„Iluzja i rzeczywistość”. Wystawa prac Hanny Wroniszewskiej
W sobotę, 25 czerwca Świetlica Wiejska w Sąsiecznie zamieniła się w galerię. Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie zorganizował wystawę prac Hanny Wroniszewskiej, która zapoczątkowała cykl promocji młodych, uzdolnionych plastycznie artystów z gminy Obrowo.
Hanna Wroniszewska to 14-letnia mieszkanka Dzikowa. Uczęszczała do przedszkola oraz szkoły podstawowej i muzycznej w Osieku nad Wisłą. Obecnie jest uczennicą Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie skrzypiec u Grzegorza Bogusza.
Mama Hani powiedziała o niej: „Od urodzenia miała swój własny, prywatny osobisty świat. Nie dawała powodów do nadmiernego ingerowania w nią samą, jednocześnie przystosowywała się ze swobodą do wszystkiego, co ją otaczało (…). To, co tu możemy dziś zobaczyć to jej wyobraźnia, ale także pierwsze próby przełożenia jej na płótno. Proces czy progres jest zauważalny, ale przede wszystkim w takim tempie jakie sama sobie narzuciła. Wszyscy z nas wiemy, że najpiękniej jest wtedy kiedy możemy a nie musimy!”
Po otwarciu wystawy, na gości czekała muzyczna niespodzianka. Usłyszeliśmy fragmenty „Czterech pór roku” A. Vivaldiego w wykonaniu kwintetu smyczkowego (członkowie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Michał Nowak - skrzypce, Arnaud Kamiński – skrzypce, Marta Wroniszewska – altówka, Karol Wroniszewski – wioloczela oraz siostra Hani, Marysia, uczennica ZSM w Toruniu w klasie skrzypiec).
Na kolejną wystawę zapraszamy w październiku.
Dzień Samorządowca
26 maja Dzień Mamy
Warsztaty artystyczne Owoce Mojej Wyobraźni
Dnia 23 maja z okazji Dnia Mamy Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie zorganizował spotkanie dla mam – warsztaty artystyczne poprowadziła Anna Pawlak – Owoce Mojej Wyobraźni.
Panie, podczas warsztatów wykonały serduszka z efektem bursztynu z zastosowaniem techniki mixed media.
Elementem zdobiącym, dodającym niepowtarzalności, był ornament wykonany z masy lekkiej oraz jego srebrzenie lub złocenie.
Mamy nadzieję, że wykonane przez Uczestniczki serduszka będą pięknym wspomnieniem zorganizowanych przez nas warsztatów z okazji Dnia Mamy.
Warsztaty z okazji Dnia Mamy
Drogie Mamy, serdecznie zapraszamy Was do udziału w niezwykłych kreatywnych warsztatach z okazji Dnia Mamy.
Wystawa Iluzja i rzeczywistość
Zapraszamy na wystawę prac Hanny Wroniszewskiej "Iluzja i rzeczywistość"
25 maja o godz. 18. w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie
31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni
Już po raz 31 do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni przybędą młodzi pianiści z całego świata, którzy zaprezentują swoje umiejętności pianistyczne. Tegoroczny konkurs nabiera szczególnego znaczenia z racji 200. rocznicy pierwszego przyjazdu młodego Fryderyka Chopina do Szafarni, który w 1824 roku odwiedził swojego szkolnego kolegę Dominika Dziewanowskiego. Możliwość przebywania w tym samym, co Chopin miejscu stanowi dla młodych uczestników źródło inspiracji i klucz do zrozumienia jego muzyki. Szafarnia przepełniona informacjami o Chopinie i jego pobycie, jest istotna dla kultywowania pamięci o kompozytorze i polskiej muzyce.
Przesłuchania konkursowe poprzedzi Koncert Inauguracyjny. W środę 22 maja o godzinie 18:30, na Zamku Golubskim, wystąpi jeden z jurorów tegorocznego konkursu - Zbigniew Raubo z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego w składzie: Magdalena Kling-Fender (skrzypce I), Adam Mokrus (skrzypce II), Elżbieta Mrożek-Loska (altówka) Robert Fender (wiolonczela). W programie usłyszymy koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz kwintet Es-dur op. 44 Roberta Schumanna.
Od 23 do 25 maja w Ośrodku Chopinowskim od godziny 9:00 będą odbywały się przesłuchania konkursowe, w których uczestnicy będą rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. O kwalifikację do tegorocznej edycji Konkursu ubiegała się rekordowa liczba młodych muzyków. Z 17 krajów spłynęło 97 zgłoszeń zawierających nagrania wideo, które oceniane były przez komisję konkursową. Spośród tych niespełna 100 zgłoszeń, 55 pianistów z 13 krajów zostało wybranych do prezentacji swoich możliwości w Szafarni.
Organizacja wydarzenia daje możliwość uczestnikom, zdobycia cennego doświadczenia na drodze kształtowania własnej osobowości artystycznej. Jednym z założeń Konkursu jest wyłonienie najwybitniejszych, młodych pianistów, którzy najlepiej zrozumieli złożoność muzyki polskiego kompozytora. Ze względu na niewymierność muzyki, zadanie to jest niezwykle skomplikowane. Dlatego też, niezmiennie od lat w jury zasiadają wybitni pianiści oraz pedagodzy, którzy rozumieją wieloaspektowość każdego z występów oraz ogrom emocji, który towarzyszy młodym artystom. Gronu jury przewodniczyć będzie prof. Piotr Paleczny z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto występy oceniać będzie prof. Anthony Adkins z Royal College of Music w Londynie, prof. Clara Biermasz z Fundacji Chopin Stichting w Holandii, prof. Alberto Nosè z Konserwatorium Muzycznego im. Francesco Antonio Bonportiego w Trydencie i Riva del Garda we Włoszech, prof. Zbigniew Raubo z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz prof. Michał Szymanowski z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Uroczystym zakończeniem Konkursu będzie plenerowy koncert laureatów, który odbędzie się 26 maja o godzinie 12:00. Podczas koncertu zostaną ogłoszone wyniki zmagań konkursowych, a nagrodzeni uczestnicy wykonają wybrane przez jury utwory.
Wzorem lat ubiegłych wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Wszystkich, którzy nie mogą być obecni w tym czasie w Szafarni, zachęcamy do skorzystania z tej formy śledzenia konkursu.
Szczegółowe informacje na www.szafarnia.art.pl.
Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty muzyczne w Łodzi
Dzieci i młodzież z naszej gminy wzięły udział w całodniowych warsztatach muzycznych, które odbyły się w Łodzi. Miały okazję doskonalić umiejętności wokalne, instrumentalne oraz taneczne pod okiem profesjonalnych muzyków z zespołu Mocni w Duchu. To już kolejny wyjazd na te warsztaty, który był możliwy dzięki wsparciu wójta Andrzeja Wieczyńskiego. Dziękujemy za zapewnienie transportu! Wyjazd zorganizowała Ewelina Mytlewska z Gminnego Ośrodka Kultury.
Wieczór poetycki „W CIENIU BRZOZY”
W niedzielne popołudnie 12 maja odbyło się spotkanie z poezją. Zaprezentowano wiersze z kolejnego autorskiego tomiku wierszy pt. „W cieniu brzozy” Hanny Stroińskiej.
Hanna Stroińska (pseudonim Hanisława) z. d. Jagielska urodziła się w Toruniu. Z wykształcenia jest księgową, obecnie przebywa na emeryturze. Od 2007 r. mieszka w Sąsiecznie. Wiersze tworzy od dawna. Niektóre wydrukowano w „Kronice” w Norwegii. Od kilku lat publikuje je na FB w grupie „Pisz i czytaj wiersze” oraz antologiach będących pokłosiem konkursów poetyckich organizowanych w tej grupie. Jej wiersze zostały ogłoszone drukiem w zbiorach: „Kiedy tańczę, słyszę tę pieśń” 2016 r., „Poezja- rzadki kwiat prawdy” 2017 r. „Dziecięcy zapach miłości” 2017 r., „Zapatrzenie pogłębione światłem księżyca” 2017 r., „Nic tak samo nie będzie” 2018 r., „W Betlejem święto” 2018 r. „Opiewali poeci wdzięki kobiety” 2018 r., Nim zbudzi się dzień 2018 r., „Serce natury” 2018 r., „Bo taka właśnie jest jesień” 2019r. „Przewrotność losu” 2019 r. „Nierzeczywista rzeczywistość” 2019 r. „Pisz i czytaj wiersze” 2020, „W lustrze wiersza” 2021 r.
Wiersze pani Hani znalazły się również w antologii „Głosy z ziemi obrowskiej”. To książka wydana kilka lat temu przez naszą gminę promująca lokalne talenty.
W 2017 r. wierszem „Nie mów mi, że jesień” pani Hania zwyciężyła w konkursie poetyckim „O przemijaniu”
W 2018 r. wyszedł drukiem jej debiutancki tomik „Nim zbudzi się dzień”, a w 2020 r. kolejny, pt. „Boso po kałużach”, wydany dzięki wsparciu rodziny.
Wiersze Hani mówią o pięknie otaczającego nas świata oraz codziennych sprawach. Mają w sobie wiele serdeczności, czułości, ciepła a także i humoru. W jej twórczości znajdziemy poetyckie opisy przyrody, osobiste spostrzeżenia, przemyślenia i marzenia okraszone często przepięknymi metaforami. Wiersze są przepełnione miłością do otaczającego ją świata.
Podczas spotkania w Sąsiecznie usłyszeliśmy wiersze w interpretacji Osieckiej Grupy Teatralno-Wokalnej. Oprawę muzyczną zapewnił Klub Seniora Sami Swoi z Obrowa.
8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Z tej okazji życzymy wszystkim Pracownikom bibliotek satysfakcji z wykonywanej pracy, kolejnych pokoleń wiernych czytelników oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym jak i osobistym.
Wieczór poetycki „W CIENIU BRZOZY”
Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić już 12 maja nie tylko miłośników wierszy na wieczór poetycki „W CIENIU BRZOZY” i spotkanie z autorką Hanną Stroińską.
Gdzie? Świetlica Wiejska w Sąsiecznie, godzina 17.00.
ZAPRASZAMY!