Przejście do sekcji:

Treść strony - maj

31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Już po raz 31 do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni przybędą młodzi pianiści z całego świata, którzy zaprezentują swoje umiejętności pianistyczne. Tegoroczny konkurs nabiera szczególnego znaczenia z racji 200. rocznicy pierwszego przyjazdu młodego Fryderyka Chopina do Szafarni, który w 1824 roku odwiedził swojego szkolnego kolegę Dominika Dziewanowskiego. Możliwość przebywania w tym samym, co Chopin miejscu stanowi dla młodych uczestników źródło inspiracji i klucz do zrozumienia jego muzyki. Szafarnia przepełniona informacjami o Chopinie i jego pobycie, jest istotna dla kultywowania pamięci o kompozytorze i polskiej muzyce.

Przesłuchania konkursowe poprzedzi Koncert Inauguracyjny. W środę 22 maja o godzinie 18:30, na Zamku Golubskim, wystąpi jeden z jurorów tegorocznego konkursu - Zbigniew Raubo z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego w składzie: Magdalena Kling-Fender (skrzypce I), Adam Mokrus (skrzypce II), Elżbieta Mrożek-Loska (altówka) Robert Fender (wiolonczela). W programie usłyszymy koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz kwintet Es-dur op. 44 Roberta Schumanna.

Od 23 do 25 maja w Ośrodku Chopinowskim od godziny 9:00 będą odbywały się przesłuchania konkursowe, w których  uczestnicy będą rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. O kwalifikację do tegorocznej edycji Konkursu ubiegała się rekordowa liczba młodych muzyków. Z 17 krajów spłynęło 97 zgłoszeń zawierających nagrania wideo, które oceniane były przez komisję konkursową. Spośród tych niespełna 100 zgłoszeń, 55 pianistów z 13 krajów zostało wybranych do prezentacji swoich możliwości w Szafarni.

Organizacja wydarzenia daje możliwość uczestnikom, zdobycia cennego doświadczenia na drodze kształtowania własnej osobowości artystycznej. Jednym z założeń Konkursu jest wyłonienie najwybitniejszych, młodych pianistów, którzy najlepiej zrozumieli złożoność muzyki polskiego kompozytora. Ze względu na niewymierność muzyki, zadanie to jest niezwykle skomplikowane. Dlatego też, niezmiennie od lat w jury zasiadają wybitni pianiści oraz pedagodzy, którzy rozumieją wieloaspektowość każdego z występów oraz ogrom emocji, który towarzyszy młodym artystom. Gronu jury przewodniczyć będzie  prof. Piotr Paleczny z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto występy oceniać będzie prof. Anthony Adkins z Royal College of Music w Londynie, prof. Clara Biermasz z Fundacji Chopin Stichting w Holandii, prof. Alberto Nosè z Konserwatorium Muzycznego im. Francesco Antonio Bonportiego w Trydencie i Riva del Garda we Włoszech, prof. Zbigniew Raubo z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz prof. Michał Szymanowski z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Uroczystym zakończeniem  Konkursu będzie plenerowy koncert laureatów, który odbędzie się 26 maja o godzinie 12:00. Podczas koncertu zostaną ogłoszone wyniki zmagań konkursowych, a nagrodzeni uczestnicy wykonają wybrane przez jury utwory.

Wzorem lat ubiegłych wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Wszystkich, którzy nie mogą być obecni w tym czasie w Szafarni, zachęcamy do skorzystania z tej formy śledzenia konkursu. 

Szczegółowe informacje na www.szafarnia.art.pl. 

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

  • 31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Wróć

Przejdź do początku strony