Przejście do sekcji:

Treść strony - Kapela Ludowa im. Kamiskich

  • -

Kapela Ludowa im. Kamińskich

Melodie ludowe wiejskich muzykantów grane były od wieków na weselach, zabawach i majówkach. Uroczystości rodzinne – powroty synów z „ wojenki”, parafialne odpusty, urodziny, imieniny domowników, a przede wszystkim zaręczyny, śluby i chrzty, odbywały się przy akompaniamencie muzyki. Oberki, poleczki, mazurki i walczyki co sobotę i niedzielę zachęcały swym rytmem miejscową ludność i przybyszów do tańca w przydrożnych karczmach, zajazdach i wiejskich chatach. Młody Chopin będąc latem 1824 i 1925 na Ziemi Dobrzyńskiej z wielką radością słuchał melodii ludowych wiejskich kapel. Pod ich wpływem powstały dwa mazurki i trzy polonezy. Będąc we dworze w Obrowie u Romockich spotkał się z folklorem dobrzyńskim podczas dożynek tzw. „ okrężne”. W czasie wieczornej potańcówki młody Chopin „ chwycił basetlę i zagrał (…) wzbudzając ogólny podziw i zdumienie. Czuł więc i rozumiał ducha oraz styl tej muzyki”( J. Pyzio, Fryderyk Chopin…, s.6, 28.). Grał wówczas pięknie z tak wielką pasją i zaangażowaniem, że „szef” dożynkowej kapeli zaproponował czternastoletniemu Fryckowi stały, wieloletni angaż w grajkowym składzie i to za niemałe pieniądze.

Początki kapeli osieckiej sięgają początku lat XX wieku, kiedy to Adam Kamiński dziadek obecnego akordeonisty – Henryka Kamińskiego i skrzypka Stanisława Kamińskiego, zabawiał sąsiadów i gości grając im na harmonijce i skrzypkach. Graniem swym „zaraził” swoich synów Józefa (akordeon) i Wacława (skrzypce). Obydwaj już jako dzieci konstruowali domowym sposobem pierwsze skrzypeczki, szarpiąc struny – druty smykiem – włosiem z końskiego ogona. Od 1922 roku, Adam ( bębenek, skrzypce) i jego synowie rozpoczęli ogrywanie osieckich potańcówek.

Wacław Kamiński (1907 – 1999) samouk, o wielkim talencie, znakomicie wyuczył się techniki skrzypcowej. Mimo gry czteroma palcami, wirtuozersko wydobywał każdy dźwięk w szalenie skocznych oberkach. Brat Wacława Józef ( 1913 – 1997) już przed wojną uzyskał wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu. Odznaczał się wspaniałym głosem. Jego ciepły aksamitny tenor do dzisiaj wspominają mieszkańcy obrowskiej gminy. Został on organistą w osieckim kościele. Po wojnie, wraz ze swoim bratem ogrywali wesela i zabawy w pobliskich wsiach jak i na ziemiach odzyskanych.

W 1950 roku osiecką kapelę tworzyli: Wacław Kamiński – skrzypce, wraz ze swoimi synami: Henrykiem – akordeon i Stanisławem – bębenek. Jak wspomina Henryk, wesela w latach 50 – tych, trwały niejednokrotnie od 3 do 5 dni, mimo niepokoju matki o ich los w dniach nieobecności muzykantów (rolników) w domu rodzinnym. Kapela w tym czasie grała przede wszystkim kawałki ludowe z XIX wieku zapamiętane przez dziadka Adama i Wacława oraz standardy – melodie słyszane z radia, lat 50 – tych, 60 – tych i 70 –tych.

Przez kilka lat 1983 – 1987 w kapeli grali: Jarek (syn Henryka) – na skrzypcach i Mirek Zduński (siostrzeniec Henryka) na tzw. „ basiku”- wiolonczeli. Pod koniec lat 80 – tych Jarek „ przeszedł” do muzyki disco – polo zakładając wraz Robertem Jahnke z Osieka zespół muzyczny pod nazwą „Sfinks”. Solistką zespołu została Pani Beata Dudek, późniejsza żona Roberta. Zespół ten dziś (bez Jarka) gra na weselach i imprezach w regionie.

W tym czasie Urząd Gminy w Obrowie zakupił dla osieckiej kapeli sprzęt nagłaśniający oraz instrumenty: skrzypce i akordeon „ Weltmeister”. W końcu lat 90 – tych kapela ponosi ogromną stratę. Umiera Wacław Kamiński ( 1999 r.) „ ostatni ludowy skrzypek Ziemi Dobrzyńskiej”, a także dwa lata wcześniej zmarł brat jego Józef (1997 r.).

By uniknąć rozpadu kapeli Michał Kokot postanawia uczyć się gry na klarnecie, pisać teksty do ludowych melodii kapeli i wykonywać je solowo. Te przedsięwzięcia dały nadzwyczaj pozytywne rezultaty. Kapela „otrzymała” nowy wyraz artystyczny. Mocniejszą ekspresję zespołu i dźwięku poszczególnych melodii, a śpiew solisty nadał zespołowi nowy styl i formę.

Bazując na repertuarze dawnych oberków, poleczek czy walczyków, kapela pielęgnuje dawne tradycje regionu, pogłębia treści muzyczne na ludową nutę a ich teksty przywróciły wspomnienia dawnych lat i obyczajów ludowych wśród mieszkańców Osieka, gminy Obrowo i Ziemi Dobrzyńskiej. Do 2005 roku kapela grała w składzie: Henryk Kamiński (akordeon), Stanisław Kamiński (skrzypce), Marian Skrzeszewski (bębenek), Michał Kokot (klarnet, śpiew teksty). W tym składzie dwukrotnie zdobywa I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych Kujaw, Pomorza i Mazowsza na Zamku Golubskim 14 września 2003 r. (za utwory: „ Figlarek”, „ Tańcowany oberek z bagien”, „Dobrzyńska zagroda”, „ Polka balijka”, „Dziadule” i 12 września 2004r. (za utwory: „Wisło ty rzeko moja”, „Oberek z bagien”, „Osiecka droga”, „Jarmark w Czernikowie”, „Balijka”, „Polka strażacka”, „Dziadule”).

Zespół występował w tradycyjnym stroju dobrzyńskim, dwukrotnie bisując dla wspaniałej, pełnej entuzjazmu publiczności.

W latach 1978 – 2010, kierownictwo artystyczne i techniczne nad Osiecką Kapelą Ludową im. Kamińskich, sprawował Michał Kokot.

Rocznie kapela występuje wielokrotnie dając koncerty na festynach, dożynkach, przeglądach, imprezach różnego rodzaju, weselach, zabawach i odpustach. Osiecka Kapela Ludowa doceniana przez lata wieloma nagrodami gra nadal w zmienionym nieco składzie:

  • Henryk Kamiński – akordeon
  • Kamil Kamiński – bębenek
  • Ryszard Cąbrowski – skrzypce
  • Kapela Ludowa im Kamińskich
  • Wacław Kamiński
  • Henryk Kamiński
  • Kapela Ludowa im Kamińskich
  • Kapela Ludowa im Kamińskich
  • Kapela Ludowa im Kamińskich
  • Ryszard Cąbrowski / Zbigniew Dudkiewicz
  • Kamil Kamiński
  • Kapela Ludowa im Kamińskich
  • Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński /Kapela Ludowa im Kamińskich
Przejdź do początku strony